kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 95 (1240) z dnia 26.11.2015

Czy pracodawca wypełnia pracownikowi wniosek o emeryturę?

Pracownik poinformował mnie, że w grudniu br. w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego przechodzi na emeryturę. Czy moim obowiązkiem, jako pracodawcy, jest wypełnienie pracownikowi wniosku o świadczenie emerytalne, czy też powinnam wydać pracownikowi wyłącznie zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu - druk ZUS Rp-7 oraz świadectwo pracy? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 963123)

Wnioski w sprawie przyznania świadczeń emerytalno-rentowych zgłasza się bezpośrednio w organie rentowym lub za pośrednictwem płatnika składek. Jednym z obowiązków pracodawcy jest przygotowanie wniosku o emeryturę i przedłożenie go za zgodą pracownika organowi rentowemu nie później niż na 30 dni przed zamierzonym terminem przejścia pracownika na emeryturę. Przy czym obie te zasady wynikające odpowiednio z art. 116 ust. 3 oraz art. 125 ust. 1 pkt 3 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2015 r. poz. 748 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną, nakazują uwzględnić regulację zawartą w art. 182 tego aktu prawnego.

Z wymienionej normy prawnej wynika, że ubezpieczeni urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., do których nie stosuje się art. 46-47, 50, 50a oraz 50e ustawy emerytalnej, zgłaszają wnioski o emeryturę bezpośrednio w organie rentowym. Regulacja ta dotyczy więc osób, którym emerytura zostanie ustalona na nowych zasadach.

Pracownik uczestniczki forum, jako że nabędzie uprawnienia emerytalne w grudniu br., zalicza się do grona osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., którym wysokość emerytury zostanie ustalona według nowych zasad. W takim przypadku pracodawca nie ma obowiązku kompletowania i sporządzania wniosku o świadczenie emerytalne. Uczestniczka forum nie jest więc zobowiązana wypełniać pracownikowi odpowiednich formularzy stanowiących wniosek o emeryturę. Jeśli jednak to uczyni, datą zgłoszenia wniosku o emeryturę nie będzie data jego sporządzenia przez płatnika składek, tylko, co do zasady, data jego wpływu do ZUS.

Jeśli natomiast chodzi o wydanie pracownikowi pozostałej dokumentacji, o którą pyta uczestniczka forum, to jak najbardziej ma ona taki obowiązek wobec pracownika m.in. ubiegającego się o emeryturę.

Pracodawca ma obowiązek wydawania zarówno pracownikowi, jak i organowi rentowemu zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości (art. 125 ust. 1 pkt 2 ustawy emerytalnej). Zarówno druk ZUS Rp-7, jak i świadectwo pracy są takimi dokumentami.

Jak podaje ZUS na swojej stronie internetowej www.zus.pl, pracodawca nie ma obowiązku kompletowania i sporządzania wniosku oraz przedkładania go we właściwym oddziale ZUS w przypadku osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., którym emerytura zostanie ustalona na nowych zasadach, określonych w art. 24 lub art. 184 ustawy emerytalnej.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Pozostałe kalkulatory:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

DRUKI

Darmowe druki aktywne

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Amortyzacja samochodu osobowego powyżej 150 tys
Witam W maju 2019 kupiłam używany samochód osobowy cena netto 150 406,50 zł + VAT 34 593,50 zł Odliczam 50% VAT czyli 17 296,75 zł Wartość początkowa samochodu (...)
Urlop ojcowski, czy pracodawca może odmówić.
Witam, Czy pracodawca może odmówić urlopu ojcowskiego w terminie podanym przez pracownika, gdy wysłał on wniosek 7 dni przed planowanym urlopem? Załóżmy wysyłamy dziś, a urlop ojcowski miałby się (...)
Ile dni urlopu ***
Zatrudniam pracownika od czerwca na okres próbny 3 miesiące pełen etat, przyniósł tylko świadectwo pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia więc wymiar urlopu to 20 dni w ciągu roku proporcjonalnie obliczony (...)
Dekretacja leasingu fin - bilan / oper - podatkowo
Pomóżcie proszę leasing przekształcam na finansowy bilansowo jeżeli dobrze rozumiem to podatkowo cały czas mam w kup wartość netto ? zmienia mi się bilansowo - na część kapitałową, odsetkową (...)
Zwiększenie wartości środka trwałego?
Witam, zakończyliśmy inwestycję i przyjęliśmy budynek do EŚT. Jednak dostajemy jeszcze faktury za montaż stanowisk w poszczególnych halach. Powinnam zwiększyć wartość budynku o te kwoty, czy dać w koszty? Faktury (...)
Zasiłek chorobowy z ZUS dla osoby prowadzącej DG
Czy wiecie może ile wychodzi zasiłku chorobowego za jeden dzień dla osoby prowadzącej DG który opłaca "duży ZUS"? Tak mniej więcej...
Ulga na złe długi faktury 2017r
Mam takie faktury: 1. termin płatności: 2017-09-01 2. termin płatności: 30.09.2017r, czy mogę w deklaracji za maj w czerwcu,ująć jeszcze ulgę na złe długi ?
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.