kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 23 (1168) z dnia 19.03.2015

Kilka umów zlecenia a ubezpieczenie w ZUS

Mamy zawartą umowę zlecenia z osobą, która podlega z tego tytułu tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych zgłosiła ją inna firma, w której osoba ta wykonuje również umowę zlecenia. Zleceniobiorca zgłosił nam niedawno, że w lutym br. nie uzyskał z tego drugiego zlecenia żadnego przychodu. Czy to oznacza, że od wynagrodzenia wypłaconego mu w lutym powinniśmy byli naliczyć mu, oprócz składki zdrowotnej, także składki na ubezpieczenia społeczne?

NIE, ponieważ zleceniobiorca nie zgłosił, że od lutego br. chce zmienić umowę zlecenia, z której podlegałby obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (przekazał jedynie informację o braku przychodu z drugiej umowy zlecenia).

Osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów (m.in. z tytułu wykonywania kilku umów zlecenia) jest objęta nimi z tego tytułu, który powstał najwcześniej. W przypadku wykonywania kilku umów zlecenia tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych jest więc ta umowa, która została zawarta jako pierwsza.

Zleceniobiorca może też zrezygnować z objęcia ubezpieczeniami społecznymi z tytułu pierwszej zawartej umowy, wskazując - jako obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych - umowę zlecenia zawartą w późniejszym terminie (oczywiście w okresie pokrywającym się z pierwszą umową zlecenia). Zasada ta obowiązuje przy zbiegu kilku umów zlecenia, niezależnie od tego, czy są one świadczone na rzecz tego samego, czy różnych zleceniodawców. Na ustalenie tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych obecnie nie ma też wpływu wysokość wynagrodzenia (lub jego brak) uzyskiwanego przez zleceniobiorcę z tytułu pierwszej i kolejnej umowy zlecenia. Zasady obejmowania obowiązkowymi ubezpieczeniami w tym zakresie ulegną zmianie dopiero od 1 stycznia 2016 r.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60