kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 100 (1141) z dnia 15.12.2014

Chorobowe po urlopie rodzicielskim i ojcowskim

W okresie od 17 lipca do 10 września br. pracownik przebywał na urlopie rodzicielskim, po czym bez dnia przerwy, a więc w okresie od 11 do 24 września br. korzystał z urlopu ojcowskiego. Z tego tytułu przysługiwał mu zasiłek macierzyński. Obecnie, tj. od 14 listopada br. ubezpieczony ten przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy powinienem ustalić nową podstawę wymiaru należnego mu świadczenia chorobowego? (pytanie nr 880892)

NIE. Ponieważ przerwa między należnymi pracownikowi świadczeniami wyniosła zaledwie jeden pełny miesiąc kalendarzowy, podstawę wymiaru obecnie przysługującego świadczenia chorobowego (tj. odpowiednio wynagrodzenia chorobowego i/lub zasiłku chorobowego) stanowić będzie podstawa wymiaru ostatnio wypłacanego zasiłku macierzyńskiego.

Tak wynika z art. 43 ustawy zasiłkowej.


Nie ustala się podstawy wymiaru zasiłku na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo była ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.


Jeśli przed urlopem rodzicielskim, a dokładnie w 3 miesiącach go poprzedzających, tj. w kwietniu, maju i czerwcu br. pracownik nie korzystał z innych świadczeń chorobowych, podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za okres od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. lub - przy krótszym okresie zatrudnienia - za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia poprzedzające miesiąc rozpoczęcia tego urlopu. Ta sama podstawa powinna być również przyjęta do naliczenia zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego oraz obecnego świadczenia chorobowego.

Oczywiście przy założeniu, że w międzyczasie nie nastąpiła przerwa w zatrudnieniu, albo zmiana wymiaru czasu pracy. Wówczas bowiem należałoby przyjąć odpowiednio wynagrodzenie za okres nowego zatrudnienia lub ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy (art. 36 ust. 4art. 40 ustawy zasiłkowej).

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60