kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (354) z dnia 10.12.2013

Wysokość zasiłku w razie wypłaty premii z opóźnieniem

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego, jeśli decyzja o przyznaniu premii miesięcznej za miesiąc poprzedzający powstanie niezdolności do pracy zostanie podjęta już po dokonaniu wypłaty zasiłku?

W sytuacji, gdy premia za miesiąc poprzedzający powstanie niezdolności do pracy nie przysługuje, to w podstawie wymiaru należy uwzględnić ją w wysokości 0 zł. Jeżeli premia została przyznana, z tym że nie dokonano jej wypłaty do daty sporządzenia listy wypłat zasiłków, to przyjmuje się premię wypłaconą za miesiąc poprzedni w podwójnej wysokości.

Jak stanowi art. 42 ust. 1 ustawy zasiłkowej, premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru. Jeżeli składniki te przysługują, ale nie zostały wypłacone do czasu ostatecznego sporządzenia listy wypłat świadczeń chorobowych, do podstawy ich wymiaru przyjmuje się te składniki w wysokości wypłaconej za poprzednie okresy (por. ust. 183 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).

Ważne: Wypłata premii miesięcznej po ustaleniu podstawy wymiaru zasiłku, z uwzględnieniem premii wypłaconej za poprzedni okres w podwójnej wysokości, nie powoduje przeliczenia podstawy wymiaru tego zasiłku.

Nie ma przy tym znaczenia, czy premia wliczona do podstawy wymiaru zasiłku była wyższa, czy też niższa od premii wypłaconej z opóźnieniem.

Gdyby jednak premia miesięczna nie została wypłacona również za miesiąc poprzedni, to podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego należałoby ustalić bez premii, a następnie po jej wypłacie - przeliczyć podstawę wymiaru wypłaconego wcześniej zasiłku i wyrównać jego wysokość.

Przykład

W listopadzie 2013 r. pracownik przez 7 dni sprawował osobistą opiekę nad chorym dzieckiem. Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od listopada 2012 r. do października 2013 r. W podstawie tej należało uwzględnić premie miesięczne wypłacone za te same miesiące (premie nie są wypłacane za okresy pobierania zasiłków). Premia za październik 2013 r. nie została wypłacona do dnia sporządzenia listy wypłat za listopad 2013 r. (np. na dzień 28 listopada 2013 r.). W podstawie wymiaru zasiłku uwzględniono więc premie wypłacone za okres od listopada 2012 r. do września 2013 r. (za wrzesień 2013 r. premia została przyjęta w podwójnej wysokości).

Wypłata premii za październik 2013 r. nie spowoduje konieczności przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego.

Przykład

Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu, z tym że pracodawca do czasu sporządzenia listy wypłat za listopad 2013 r. nie wypłacił premii za wrzesień i październik 2013 r.

Do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego za 7 dni listopada 2013 r., należało wliczyć wynagrodzenie za okres od listopada 2012 r. do października 2013 r. oraz premie wypłacone za te same miesiące (przyjmując premię za wrzesień i październik w wysokości 0 zł).

Po dokonaniu wypłaty premii za wrzesień i październik 2013 r. pracodawca obowiązany jest przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego, doliczając kwoty wypłaconych premii do kwot uwzględnionych w podstawie wymiaru i wyrównać jego wysokość.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

maj 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

DRUKI

Darmowe druki aktywne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60