kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (354) z dnia 10.12.2013

Wysokość zasiłku w razie wypłaty premii z opóźnieniem

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego, jeśli decyzja o przyznaniu premii miesięcznej za miesiąc poprzedzający powstanie niezdolności do pracy zostanie podjęta już po dokonaniu wypłaty zasiłku?

W sytuacji, gdy premia za miesiąc poprzedzający powstanie niezdolności do pracy nie przysługuje, to w podstawie wymiaru należy uwzględnić ją w wysokości 0 zł. Jeżeli premia została przyznana, z tym że nie dokonano jej wypłaty do daty sporządzenia listy wypłat zasiłków, to przyjmuje się premię wypłaconą za miesiąc poprzedni w podwójnej wysokości.

Jak stanowi art. 42 ust. 1 ustawy zasiłkowej, premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru. Jeżeli składniki te przysługują, ale nie zostały wypłacone do czasu ostatecznego sporządzenia listy wypłat świadczeń chorobowych, do podstawy ich wymiaru przyjmuje się te składniki w wysokości wypłaconej za poprzednie okresy (por. ust. 183 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).

Ważne: Wypłata premii miesięcznej po ustaleniu podstawy wymiaru zasiłku, z uwzględnieniem premii wypłaconej za poprzedni okres w podwójnej wysokości, nie powoduje przeliczenia podstawy wymiaru tego zasiłku.

Nie ma przy tym znaczenia, czy premia wliczona do podstawy wymiaru zasiłku była wyższa, czy też niższa od premii wypłaconej z opóźnieniem.

Gdyby jednak premia miesięczna nie została wypłacona również za miesiąc poprzedni, to podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego należałoby ustalić bez premii, a następnie po jej wypłacie - przeliczyć podstawę wymiaru wypłaconego wcześniej zasiłku i wyrównać jego wysokość.

Przykład

W listopadzie 2013 r. pracownik przez 7 dni sprawował osobistą opiekę nad chorym dzieckiem. Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od listopada 2012 r. do października 2013 r. W podstawie tej należało uwzględnić premie miesięczne wypłacone za te same miesiące (premie nie są wypłacane za okresy pobierania zasiłków). Premia za październik 2013 r. nie została wypłacona do dnia sporządzenia listy wypłat za listopad 2013 r. (np. na dzień 28 listopada 2013 r.). W podstawie wymiaru zasiłku uwzględniono więc premie wypłacone za okres od listopada 2012 r. do września 2013 r. (za wrzesień 2013 r. premia została przyjęta w podwójnej wysokości).

Wypłata premii za październik 2013 r. nie spowoduje konieczności przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego.

Przykład

Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu, z tym że pracodawca do czasu sporządzenia listy wypłat za listopad 2013 r. nie wypłacił premii za wrzesień i październik 2013 r.

Do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego za 7 dni listopada 2013 r., należało wliczyć wynagrodzenie za okres od listopada 2012 r. do października 2013 r. oraz premie wypłacone za te same miesiące (przyjmując premię za wrzesień i październik w wysokości 0 zł).

Po dokonaniu wypłaty premii za wrzesień i październik 2013 r. pracodawca obowiązany jest przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego, doliczając kwoty wypłaconych premii do kwot uwzględnionych w podstawie wymiaru i wyrównać jego wysokość.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

sierpień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Czy dobrze policzony urlop
Osoba zatrudniona od 14.05.2019 do 13.08.2019, Gratyfikant policzył 9 dni urlopu. Czy dobrze?
Urlop ojcowski w kolejnym zatrudnieniu
Umowa o pracę zawarta na czas określony do 31.07.2019r. Pracownik w dniu 22 lipca wystąpił z wnioskiem o urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni od dnia 31 lipca. Zastał (...)
Osoba współpracująca- żona
Czy składki ZUS i UZ osoby współpracującej odliczać można co miesiąc z DG męża przez to mąż płaci mniejsze zaliczki PIT czy dopiero w zeznaniu (...)
Umowa zlecenie a chorobowe 2019
Pracownik zatrudniony od 3 czerwca 2019 na umowę zlecenie i od dzisiaj ma chorobowe. Pracodawca nie płaci tylko zus ? U nas nie ma 90 dni przepracowanych to mimo to (...)
Korekta faktury za telefon..
Witam, Otrzymałem fakturę korygującą (zmniejszającą odliczenie vat) z data wystawienia czerwiec. Czy muszę zrobić teraz korektę deklaracji za 06/2019 czy mogę rozliczyć ja w bieżącej 07/2019 ?
Kilometrówka a podróż służbowa....
Witam, prezes spółki zoo zatrudniony na kontrakcie menadzerskim udał się w podróż służbową prywatnym samochodem. Pod druk delegacji otrzymałam również kilometrówkę (stawka 0,8358). Czy mogę całość kilometrówki zaliczyć w KUP?
Kiedy VAT wykazany w VAT-9M w koszty
Kiedy mam ująć w kosztach podatkowych VAT wynikający z deklaracji VAT-9M, w miesiącu za ktory jest nalezny, czy w miesiącu dokonania wpłaty do US?
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.